Vánoce dřív, dnes, doma i jinde 11. 12. 2019

V adventním čase navštívily děti ze 3. třídy U Jablíček Obvodní knihovnu Jižní Svahy. Paní knihovnice Eliška Horehleďová pro děti připravila zajímavou besedu o vánočních tradicích a zvycích. Děti se dozvěděly, proč a jak se pekla na vánoce vánočka, a co znamenalo, když jednotlivé prameny vánočky zůstaly spojeny (rodina zůstane pohromadě). Vysvětlila dětem význam adventního věnce, způsob zapalování jednotlivých svící a spoustu dalších zajímavostí, které patří k lidovým tradicím. Děti vyslechly vánoční příběh Kvaka a Žbluňka, jak slavili vánoce. Pak se děti rozdělily do skupin dle vlastního výběru, kdy měly možnost prohlížet dětské knihy, malovat vánoční omalovánky nebo na koberci řešit úkol s vánočním stromečkem a ozdobami. Paní knihovnice nám poskytla zajímavou informaci o významu jednotlivých adventních svící:

1. Svíce proroků – naděje
  2. Svíce betlémská – láska
  3. Svíce pastýřská – radost
  4. Svíce andělská – mír, přátelství
  5. Svíce se zapaluje uprostřed věnce na Štědrý den za Ježíška

Věnec je vytvořen ze stálezelených větviček jako symbol života. Svíce se zapalují postupně proti směru hodinových ručiček.

Alžběta Šebáková, učitelka 3. třídy