Aktivity pro Vodníčky za malou odměnu 10. 09. 2020

Milí Vodníčci,

protože čekání na školku je dlouhé, rozhodla jsem se pro Vás připravit ještě několik úkolů, ale ne jen tak ledajakých! Pokud je s pomocí dospěláka splníš, bude na Tebe u nás ve třídě čekat malá odměna. A protože jsme třída Vodníčků, bude nás provázet vodník Čenda. Víte, kde jsou Zboženské rybníky? Zajděte se tam podívat. Jsou tři a Čeněk bydlí v tom prostředním.

Co budeš potřebovat? Nachystej si pastelky, tužku, nůžky, papíry, dvě sklenice, tvořítko na led, chléb, máslo, šunku, krájecí prkýnko a nůž. A přizvi třeba mámu, tátu, babičku, bráchu nebo někoho jiného, aby Ti mohl přečíst, co Čenda přichystal.Tak, jdeme na to :-).

1) Barva vodnická

Podívej se na Vodníka Čendu. Jakou má barvu? Zkus se rozhlédnout okolo sebe a najít alespoň 5 věcí ve stejné barvě. Co najdeš, nakresli na papír, nebo maminku popros, aby věci zapsala.

2) Hokusy pokusy

Víš, kde žije vodník? No přece v rybníce a rybník je plný vody. Čenda má vodu rád, a tak si pro Tebe přichystal jeden pokus s vodou.

Teď přichází na řadu dvě zavařovací sklenice, potravinářské barvivo (pokud nemáš, můžeš použít třeba trochu tempery, jen potom vodu nesmíš vypít) a tvořítko na led.

Nejdříve nalijeme do tvořítka vodu a do každé přidáme pár kapek zeleného barviva. Zelenou má totiž Čeněk nejraději. Tvořítko dej do mrazáku a pár minut počkej...Tik, tak.... Voda zamrzla? Výborně. Přichystej sklenice a do jedné nalij teplou vodu (nebo horkou s pomocí dospělého) a do druhé studenou. Do každé z nich hoď dvě kostky ledu. Pozoruj, co se děje. Voda začínat zelenat. Proč? Je jedna ze sklenic zabarvena výrazněji? Jak je to možné? Zkus nad tím přemýšlet a zase popros maminku, ať odpověď zapíše na papír.

Další pokusy s vodou najdeš TADY.

3) Tancujeme, zpíváme

Čenda je neposeda a po těch pokusech se potřebuje vydovádět. Pusť si veselou vodnickou písničku a zatancuj si na ni. Potom si zazpíváme a zatancujeme u nás ve třídě všichni společně. KLIKNI SEM.

4) Básnička vodnická

Pokud máš ještě hodně energie jako Čeník, vyzkoušej tuhle básničky s pohybem a zkus si ji zapamtovat. Až přijdeš za mnou do školky, můžeš mi ji povědět.

Skočím šipnku do rybníka, (naznačíme skok do rybníka)

zahraju si na vodníka. (skáčeme na místě)

S úsměvem a v pohodě, (usmějeme se a radostně zatřepe rukama nad hlavou)

zaplavu si ve vodě. (předvádíme pohyb, jakobychom plavali).

5) Čenda má kamarády

Děti, zkuste si představit rybník. Čenda bývá většinou schovaný až na dně, kde má svůj vodnický domeček, ale někteří jeho zvířecí kamarádi plavou i na hladině, nebo se pohybují v blízkosti rybníku, protože mají rádi vodu. Napadnou Tě tři taková zvířata? Pokud ne, běžte se projít do přírody a zkuste najít rybník, nebo třeba řeku. Pokud nějaké zvíře u vody najdeš, opět jej nakresli nebo popros, aby Ti odpověď někdo zapsal.

6) Tvoření, tvoření

Už jsem Vám prozradila, že Čeněk má jako správný vodník domeček, který je ukrytý pod hladinou. Čenda se nadávno šel podívat i k nám do školky a všiml si, že my lidé si na stěnu věšíme obrazy, ale on doma žádný nemá. Vezmi si teda velký papír (největší co najdeš) a pusť se do kreslení nebo malování. Co by na takovém vodnickém obraze mohlo být? No, to nechám na Tobě. Poradím Ti, že Čendovi by se na obrázku líbila třeba nějaká květina, sluníčko, či zvíře. Potěšilo by ho i kdybys nakreslil sebe a svou rodinu. Hotový obrázek přines do školky. Domluvila jsem se s Čendou, že obrázky položíme na okno a on si pro ně přijde.

7) Vodnická hostina

Po všem tom cvičení a tvoření máte jistě hlad. Protože už jste velcí - máte přece tři roky, mohli bychom zkusit něco připravit. Budete potřebovat chleba nebo rohlík, máslo, šunku, okurku, vhodný nůž a prkýnko na krájení. Nejdříve vezmi chleba (rohlík, hosuku..) a namaž na něj nožem trochu másla. Máslo rozetři tak, aby bylo po celém chlebu. Teď na něj polož jedno kolečko šunky a potom ještě druhé. Máme skoro hotovo. Podívej se na ty barvy, chybí Čeňkova oblíbená zelená. Proto přidáme okurek. Maminka najde vhodný nůž, který můžeš sám použít a ukáže Ti, jak máš krájet. Zkus ukrojit 5 koleček a ty potom naskládej na chleba. Svačinka je hotová, přeji dobrou chuť.

8) Pohádka

Ve školce si čteme před spinkáním pohádky. Jelikož Vám je teď číst nemohu, našla jsem pohádku, kterou si můžete pustit. Jmenuje se Bubáci a Hastrmani. Když jsem chodila do školky já, měla jsem ji moc ráda. Pokud nevíš, kdo je to hastrman, zkus se na pohádku podívat. Schválně, jestli na to přijdeš. Pro otevřní pohádky KLIKNI SEM.

Pokud si doma také rádi čtete, JEDNA POHÁDKA JE TADY.

..............................................................

Tak co, všechny úkoly hotové? Pokud máš doma spoustu práce (což samozřejmě chápu), stačí, když pro Čendu namaluješ obrázek, který přineseš do školky. K tomu si vyber ještě jeden úkol a odměna Tě nemine.

Moc se na Tebe a na obrázek pro Čendu těším.

Bc. Šárka Kupčíková, učitelka 1. třídy