MDD - den, kdy slaví všechny děti 01. 06. 2020

Jak to bylo U Jablíček?

V pondělí 1. června bylo ve třídě U Jablíček docela rušno. Konečně se sešla většina dětí, abychom si připomněli význam tohoto dětského svátku a abychom ho společně a s radostí oslavili. Po krátkém připomenutí různého osudu dětí na celém světě následovaly hry, soutěže, tanec, zábava a drobné odměny. Dopolední diskotéka přispěla k šťastnému úsměvu na dětských tvářích.

Sluníčka také slavila

Děti ze Sluníček si den dětí užily plněním skvělých úkolů, za které si lepily kytičky na motýlka a za odměnu náš Jakyn rozdával lízátka, která celé ráno schovával v truhle. Na závěr si děti zatančili Disco Trisco.

Nejmladší Vodníčci nezůstali pozadu

Od rána měly děti napilno. Plnily nejrůznější úkoly od výroby náramků, až po shazování kostek pomocí míčků. Oblíbeným se stal ,,tenis", který si děti mohly vyzkoušet v herně. Diskotéka i s balonky nesměla chybět. Na přání všech Vodníčků zazněla Hasičská od Míši Růžičkové nebo FÍHA tralala - BUM BÁC. Vytrvalost během plnění úkolů se vyplatila. Na děti čekala medaile a skladká odměna v podobě zmrzliny se šlehačkou.

Jen tak pro zajímavost...

Mezinárodní den dětí má bohatou historii, a také je jedním z mála svátků, které se opravdu slaví po celém světě. Málokdo ví, že tento svátek má svůj původ v Turecku. 23. dubna 1920 (v Turecku probíhala válka za nezávislost) Mustafa Kemal Atatūrk, tehdejší ochránce národních práv, vyhlásil, že děti jsou důležitým prvkem k vybudování nového státu a tento den, tedy 23. duben, vyhlásil „Dnem dětí“. V Turecku se Den dětí stále slaví toto datum a je to i státní svátek.

O pět let později, 1. června 1925, na Světové konferenci pro blaho dětí bylo doporučeno, aby byl vyhlášen mezinárodní den, který by děti oslavoval. K vyhlášení tohoto dne však tenkrát nedošlo. Úplně náhodou se ve stejný den v San Franciscu konal festival dračích lodí. Na tento festival pozval čínský konzul mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se lidé měli více zabývat blahem dětí. Tyto události vedly k tomu, že se o několik let později ustanovilo datum, které je nám už všem známo - 1.6.

Takže děti, přejeme Vám všem jen to nejlepší a doufáme, že jste si celý den moc užily.

Kolektiv učitelek MŠ